Telefon: +48 58 731 19 15 Kontakt: dzierzb@iopan.pl EN

mała flaga Polski

Cyfrowy System Informacji dla polskich obszarów morskich CSI-POM
Nauka Dla Społeczeństwa

Warsztaty


Dzień Ryby w Helu

Tematem przewodnim tegorocznego, dziewiętnastego Dnia Ryby byli panowie w świecie bałtyckich ryb: mężowie, tatusiowie, obiboki i dżentelmeni.

https://hel.ug.edu.pl/2023/07/19/5170/

Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry UG oraz Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wraz z partnerami zorganizowali wspólne obchody „Dnia Ryby w Helu”, które odbyły się 29 lipca 2023 roku, w godzinach od 11 do 17. Na placu przed wejściem do fokarium Stacji Morskiej, w Parku Wydmowym i Domu Morświna, wśród atrakcji odbyły się opowieści i zabawy edukacyjne o bałtyckiej przyrodzie, występy artystyczne, gry terenowe, happening i konkursy z nagrodami.

Plakat pomocyjny Dnia Rytbt w Helu

Cyfrowy System Informacji dla polskich obszarów morskich CSI-POM umożliwi: numeryczne prognozowanie warunków fizycznych dla południowego Bałtyku: parametrów hydrodynamicznych, tj. temperatura, zasolenie, wysokość powierzchni morza i prędkość prądów; oraz procesów fizycznych tj. wyznaczanie termokliny, halokliny i piknokliny dla całej domeny modelu, czasowo-przestrzenna analiza struktury kolumny wody dla badanych parametrów, automatyczna detekcja wirów morskich, badanie bezwładności mas wodnych przy prognozowanych wymuszeniach wiatrowych, automatyczne wykrywanie prądu wznoszącego (upwellingu) brzegowego; szybki dostęp do pełniej informacji o warunkach fizycznych badanego akwenu, łatwą obsługę systemu z poziomu przeglądarki internetowej.

 


Sopocki Piknik Naukowy „Ocean Zmian” 2023

Częścią Otwartych Dni Nauki jest Sopocki Piknik Naukowy. Jest to impreza adresowana do wszystkich osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy na temat środowiska morskiego oraz relacji między ludźmi i tym środowiskiem.

2023 odbył się w sobotę, 17 czerwca na terenie IO PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55, w godzinach 10 – 16.

https://oceanofchanges.com/odn/spn2023/

Na placu przed Instytutem stanęły namioty, w których różne instytucje prezentowały swoją działalność naukową i nie tylko. Oprócz tego, w sali seminaryjnej Instytutu odbyły się prelekcje i projekcje filmów, a najmłodsi brali udział w grach, konkursach i zajęciach warsztatowych.

Zanurz się w Cyfrowym Morzu

baner z logami projektów: CSI_POM FindFish, WaterPUCK, oraz olgo IO PAN

Do opisu najbardziej złożonych procesów zachodzących w środowisku morskim oraz tworzenia prognoz wykorzystuje się metody modelowania matematycznego.

Morze Bałtyckie w modelach komputerowych podzielone jest na małe „cegiełki”. Ich rozmiar (rozdzielczość) zależy od zagadnienia jakie chcemy zbadać. Do każdej z tych cegiełek przypisany jest określony zestaw liczb, które reprezentują różne parametry fizyczne (jak np. temperatura wody, zasolenie i prądy morskie) oraz chemiczne (np. zanieczyszczenia, natlenienie czy zakwity fitoplanktonu). Ujęcie tych procesów w równania matematyczne to właśnie nasza praca.

Nasza pracownia dysponuje czterema modelami:

  • Model 3D CEMBS (rozdzielczość 2 km) – dla badania procesów zachodzących w obszarze całego Morza Bałtyckiego,
  • Model EcoFish (rozdzielczość 575 m) – dla badania optymalnych warunków środowiskowych dla bytowania śledzia, szprota, dorsza i flądry w Zatoce Gdańskiej,
  • Model EcoPuckBay (rozdzielczość 115 m) – dla badania wpływu zanieczyszczeń pochodzenia rolniczego na wody Zatoki Puckiej,
  • Model CEMBS-PolSea (rozdzielczość 575 m) – dla informowania o aktualnym stanie środowiska oraz możliwości wystąpienia zagrożeń w polskiej strefie przybrzeżnej.

Wyniki z tych modeli można oglądać na podanych stronach internetowych. Zapraszamy na nasze stoisko, gdzie chętnie opowiemy o modelach „od kuchni” programistycznej i nauczymy Was korzystania ze stworzonych przez nas narzędzi.

Back to top
Logo MEN
Flaga Polski
Logo Nauka Dla Społeczeństwa
Logo projektu CSI POM
Logo IO PAN

Projekt jest finansowany ze Środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Nauka dla Społeczeństwa"