Częścią Otwartych Dni Nauki jest Sopocki Piknik Naukowy. Tutaj spotkacie specjalistów z różnych dziedzin i każdy, kto kieruje się ciekawością i troską o stan świata w przyszłości, będzie mógł zarówno poszerzyć wiedzę, jak i przedyskutować własne pomysły. Piknik 2024 odbył się w sobotę, 8 czerwca na terenie IO PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55, w godzinach 10 – 16. Na placu przed Instytutem stanęło 31 namiotów, w których prezentowano działalność naukową i nie tylko. Było dużo aktywności dla najmłodszych i obserwowaliśmy, że goście zostawali z nami przez kilka godzin.
https://oceanofchanges.com/odn/spn2024/
Zrozumieć Morze
W badaniu najbardziej skomplikowanych procesów w oceanografii oraz w prognozowaniu zjawisk morskich wykorzystuje się zaawansowane metody modelowania matematycznego. W modelach komputerowych, Morze Bałtyckie dzielimy małe komórki, w których wyznaczamy różnorodne parametry fizyczne i biochemiczne, takie jak temperatura wody, zasolenie czy obecność zanieczyszczeń. Pozwala nam to precyzyjnie modelować procesy zachodzące w środowisku morskim za pomocą równań matematycznych.
Nasza Pracownia Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych IOPAN dysponuje czterema modelami:
Wyniki z tych modeli są dostępne do przeglądania na dedykowanych stronach internetowych. Serdecznie zapraszamy na nasze stoisko, gdzie z pasją opowiemy o tajnikach naszych modeli, przybliżając ich techniczne aspekty oraz oferując możliwość nauki korzystania z naszych specjalistycznych narzędzi.
Tematem przewodnim tegorocznego, dziewiętnastego Dnia Ryby byli panowie w świecie bałtyckich ryb: mężowie, tatusiowie, obiboki i dżentelmeni.
https://hel.ug.edu.pl/2023/07/19/5170/
Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry UG oraz Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego wraz z partnerami zorganizowali wspólne obchody „Dnia Ryby w Helu”, które odbyły się 29 lipca 2023 roku, w godzinach od 11 do 17. Na placu przed wejściem do fokarium Stacji Morskiej, w Parku Wydmowym i Domu Morświna, wśród atrakcji odbyły się opowieści i zabawy edukacyjne o bałtyckiej przyrodzie, występy artystyczne, gry terenowe, happening i konkursy z nagrodami.
Częścią Otwartych Dni Nauki jest Sopocki Piknik Naukowy. Jest to impreza adresowana do wszystkich osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy na temat środowiska morskiego oraz relacji między ludźmi i tym środowiskiem.
2023 odbył się w sobotę, 17 czerwca na terenie IO PAN w Sopocie przy ul. Powstańców Warszawy 55, w godzinach 10 – 16.
https://oceanofchanges.com/odn/spn2023/
Na placu przed Instytutem stanęły namioty, w których różne instytucje prezentowały swoją działalność naukową i nie tylko. Oprócz tego, w sali seminaryjnej Instytutu odbyły się prelekcje i projekcje filmów, a najmłodsi brali udział w grach, konkursach i zajęciach warsztatowych.
Do opisu najbardziej złożonych procesów zachodzących w środowisku morskim oraz tworzenia prognoz wykorzystuje się metody modelowania matematycznego.
Morze Bałtyckie w modelach komputerowych podzielone jest na małe „cegiełki”. Ich rozmiar (rozdzielczość) zależy od zagadnienia jakie chcemy zbadać. Do każdej z tych cegiełek przypisany jest określony zestaw liczb, które reprezentują różne parametry fizyczne (jak np. temperatura wody, zasolenie i prądy morskie) oraz chemiczne (np. zanieczyszczenia, natlenienie czy zakwity fitoplanktonu). Ujęcie tych procesów w równania matematyczne to właśnie nasza praca.
Nasza pracownia dysponuje czterema modelami:
Wyniki z tych modeli można oglądać na podanych stronach internetowych. Zapraszamy na nasze stoisko, gdzie chętnie opowiemy o modelach „od kuchni” programistycznej i nauczymy Was korzystania ze stworzonych przez nas narzędzi.
Projekt jest finansowany ze Środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu "Nauka dla Społeczeństwa"